PROGRAM KONCERTU GALOWEGO:

TOWARZYSTWO ŚPIEWU CECYLIA

Towarzystwo Śpiewu „Cecylia” powstało w roku 1908 z inicjatywy przewodniczącego Zjednoczenia Zawodowego Polskiego Emanuela Koźmickiego i Ignacego Buły. Chór „Cecylia” ma bardzo bogatą historię, szczególnie ważną rolę odegrał kontekst dziejowy i polityczny. Od początku swojej działalności członkowie chóru angażowali się w ruchy narodowo-wyzwoleńcze. W 2008 roku chór obchodził jubileusz 100-lecia działalności. Aktualnym prezesem Stowarzyszenia jest Rita Ferenc, chórem dyryguje Donata Miłowska. Obecnie głównym mecenasem jest Urząd Miasta Rydułtowy.

CHÓR LIRA

Chór mieszany „Lira” jest jednym z najmłodszych chórów Wodzisławskiego Okręgu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Powstał w 1995 roku z inicjatywy grupy założycielskiej – miłośników muzyki i śpiewu W swoim repertuarze posiada około 160 pieśni o charakterze świeckim, regionalnym i religijnym, znanych kompozytorów polskich i zagranicznych. Pałeczkę dyrygenta dzierży obecnie mgr Urszula Matuszek, prezesem Chóru „Lira” jest Irena Szewczyk.

CHÓR MELODIA

Chór działa od 6 lat. Chórem dyryguje Leontyna Tomanek.

Połączone siły chórów wykonają pieśni:

Zdrowaś bądź Maryja Henryk Mikołaj Górecki

Matko niebieskiego PanaHenryk Mikołaj Górecki

CHÓR ZAOLZIE

Chór powstał w 1923 r. jako chór Macierzy Szkolnej. Od 1947 roku chór związany jest z Miejscowym Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Nazwę „Zaolzie” chór przyjął w 1991 roku. Dyrygentką chóru od 1988 jest Urszula Odstrčil. W repertuarze chóru znajdują się pieśni sakralne, artystyczne i opracowania pieśni ludowych. Chór wykona pieśni:

To wołają skowronki - muzyka Antoni Gref, słowa A. Zaniewski

Signore delle cime - muzyka De Plarzi

Ej dolino - melodia ludowa, oprac. muzyczne Paweł Kaleta

Sen -  muzyka Fryderyk Chopin, słowa St. Rzętkowski

ANNA GÓRECKA

Absolwentka Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, zdała z najwyższą punktacją do klasy prof. Wiktora Mierżanowa w Hochschule für Musik w Trossingen na studia podyplomowe. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Senigallii (1982), Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Hamburgu (1992) oraz XXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst. Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła działalność koncertową. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Bydgoszczy, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Kompozytorów Polskich itp. Od roku 1994 prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach. W latach 1994/1995 oraz 2003-2005 była asystentką w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w katowickiej Akademii Muzycznej, od października 2005 zatrudniona jest w tej uczelni na stanowisku adiunkta.

EMILIA STAŃCZYK

Córka Anny Góreckiej, uczennica ZPSM w Katowicach w klasie Arkadiusza Kubicy, zagra na skrzypcach utwory H.M. Góreckiego do akompaniamentu Anny Góreckiej.

Scherzo b-moll op. 31 - Fryderyk Chopin

Sonatina w jednej części op. 8 - Henryk Mikołaj Górecki

Kołysanki i tańce op. 47 - Henryk Mikołaj Górecki

Uczestnicy warsztatów fortepianowych z dnia 9.12.2011 r.

z dnia 9.12.2011 r. wybrani przez prof. Gabrielę Szendzielorz-Jungiewicz

Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz

Gabriela Szendzielorz-Jest profesorem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatką Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Brała udział w konkursach: Bachowskich w Lipsku i Saarbrücken, jak również w licznych kursach kompozytorskich i pianistycznych. Występowała w kraju i zagranicą z recitalami solowymi, kameralnymi i jako solistka z orkiestrami. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej. Dokonała prawykonań wielu utworów polskich kompozytorów współczesnych. Prowadzi warsztaty i kursy muzyki współczesnej dla uczniów, nauczycieli i studentów. Jest jurorem Transgranicznych Konkursów Muzyki Polskiej w Jeleniej Górze. Jest autorką publikacji "Utwory aleatoryczne w dydaktyce" i "Praktyka wykonawcza muzyki XX wieku", wydanych przez Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Zajmuje się popularyzowaniem muzyki współczesnej.

Bagatela Valse op. 6 nr 14 - Bela Bartók

Preludium Ryśkowi - Witold Szalonek

Sonata - Igor Strawiński

Copyright © 2013. All Rights Reserved.