banery 1200x450

27.09. godz. 18:30

Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” prezentowany w ramach programu Teatr Polska.

Bilety: 20 zł

Reżyseria: Elżbieta Depta

Teatr Żeromskiego w Kielcach
75 minut bez przerwy

„Mówią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Właśnie tak… Bo inaczej by nie przeżył” – mówi jedna z bohaterek książki Swietłany Aleksijewicz. Na książkę składają się rozmowy z kobietami, które walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Bohaterki milczały przez wiele lat.
Elżbieta Depta, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie reportaż Aleksijwicz (nagrodzony w 2015 roku Literacką Nagrodą Nobla) przeniosła na małą scenę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Powstał spektakl pod tym samym tytułem. Jego bohaterki poznajemy jako młode dziewczyny, które decydują się wziąć udział w zmaganiach wojennych, chociaż nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega prawdziwa wojna. Wprawdzie deklarują gotowość oddania życia za ojczyznę, jednak obawiają się ewentualnych szpecących ran, które mogą odnieść, oraz tego, jak będą wyglądały po śmierci. Problemem jest dla nich konieczność noszenia męskich ubrań, w których nie wyglądają atrakcyjnie. Nie potrafią posługiwać się bronią, a w sytuacji zagrożenia przepraszają przeciwnika i uprzedzają, że są zmuszone do niego strzelić. Jednak po pewnym czasie ich postawa ulega ogromnej zmianie. Młode żołnierki uczą się strzelać i zabijać na rozkaz. Cena, jaka płacą za udział w wojnie, jest wysoka. Bardzo wysoka: stres pourazowy nie pozwala im normalnie żyć.

(…) Kielecki spektakl jest wielkim, pełnym emocji wołaniem o pokój. Pokazuje, że wojna nie jest dla kobiet, nie jest dla mężczyzn, nie jest dla nikogo, bo niszczy wszystko i wszystkich.
Elżbieta Depta proponuje widzom wizytę w piekle. Warto tam wejść na chwilę, by nie musieć spędzić tam reszty życia.
Lidia Cichocka, Echo Dnia

 

wojna nie ma nic z kobiety

Copyright © 2013. All Rights Reserved.